دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


ریزش مو و علل مختلف آن

عوامل متعددی می توانند باعث ریزش مو شوند . تب بالا ، بیماری های عفونی ، بیماری های تیروئید ، مصرف بعضی از دارو ها از قبیل داروهای شیمی درمانی ، سرطان ها و ... از جمله این عوامل هستند . مهمترین علل ریزش مو شامل موارد زیر می باشد :
آلوپسی آره آتا ( ریزش سکه ای یا طاسی منطقه ای ) ، بیماری های تیروئید ، کمبود آهن ، عفونت های قارچی ( کچلی ) کمبود پروتئین مواد غذایی ، ریزش به دنبال زایمان ( تلوژن افلوویوم ) ، تب شدید و عفونت های حاد و بالاخره ریزش موی ارثی ( یا ریزش آندروژنیک ) که شایعترین نوع ریزش می باشد و ممکن است در هر دو جنس زن و مرد بروز کند . در آقایان ریزش از 19 18 سالگی شروع می شود و اغلب از طرفین پیشانی آغاز و همزمان ناحیه قله سر هم کم پشت می شود . نهایتا در موارد پیشرفته با به هم پیوستن ریزش موی جلوی سر و وسط سر منجر به طاسی کامل می گردد . در حالیکه حاشیه موها دست نخورده باقی می ماند . در زنان این ریزش به صورت سر تا سری می باشد اگر چه موارد کمتری درگیر هستند که منجر به طاسی شوند ولی کم پشت شدن موها مشکلات روحی زیادی برای خانم ها به دنبال دارد .سرعت ریزش در افراد مختلف متفاوت است .

روش های درمانی موجود برای ریزش مو :
درمان های بسیاری وجود دارند که می توانند ریزش را کنترل کنند که بستگی به نوع ریزش مو دارد .در نوع طاسی آندروژنیک دارو درمانی با ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید تا حدود زیادی کمک به توقف ریزش در آقایان می کنند در خانم ها نیز قرص های ضد هورمون آندروژن نظیر اسپرنولاکتون ـ متفورمین ـ سیپروترون کامپاند و ... قابل استفاده می باشند . در صورتی که در این نوع ریزش پاسخ درمانی مناسبی به دست نیاید از روش پیوند مو Hair Tramspalnt می توان استفاده نمود .

در سایر ریزش ها علی الخصوص ریزش های تلوژن ( تلوژن افلوویوم ) که به دنبال استرس ها ، اعم از فیزیکی ( کم خونی ، رژیم های طولانی مدت ، کمبود مصرف پروتئین ، استفاده از سشوار و اتوی داغ ، بافت آفریقایی ، رنگ مو و دکلره ، کلیپس ، کش مو و سنجاق مو ، عمل جراحی بزرگ ، زایمان ، شیردهی و ... ) یا استرس های روحی ایجاد می شود درمان بسیار ساده تر است و با هدف داروهایی خوراکی همچون مکمل های غذایی مورد نیاز برای رشد موها و داروهای موضعی و همچنین روش های درمانی دیگر نظیر مزوتراپی یا PRP می توان ریزش را متوفق کرد و موهای از دست رفته را بازگرداند .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آزند ، بلوک ب ، طبقه اول ، واحد 111
تلفن : 32240913 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتبیوگرافیخدمات مطبگالری عکسآدرس مطبسوالات پزشکیپیام های کاربرانسایت های دیگر